galeria - ostatnio dodane zdjęcia

ZT LL - 15 km
ZT L - 35 km
więcej>>

Aktualności

18-stka GAWORA

2024-01-18 21:57:50

Dziś Gawor (Fawor - Gloria Bis/Wachlarz) kończy 18 lat. Wszystkiego najlepszego mój Gawciu !

więcej>>

RELACJA Z MPMK 2015

 

Trzecia sobota września w gminie Dobrodzień należała do sportowych rajdów konnych. Po raz pierwszy w Malichowie odbyły się Mistrzostwa Polski Młodych Koni (MPMK) w tej dyscyplinie jeździeckiej. Dodatkowo rozegrano także Zawody Ogólnopolskie (ZO) i Zawody Towarzyskie (ZT). 

 

 

Pierwsze konie i jeźdźcy przyjechali do nas już kilka dni wcześniej. Mieli okazję sprawdzić trasy. W piątek 18 września do Malichowa dotarły wszystkie wierzchowce startujące w MPMK oraz ZO, komisja sędziowska oraz komisja weterynaryjna. Na konie czekały boksy, w których mogły odpocząć po podróży. O godzinie 17:00 rozpoczął się przegląd weterynaryjny, w czasie którego lekarze weterynarii sprawdzili tożsamość koni, szczepienia oraz badanie kliniczne i ocenę ruchu. Następnie konie 4-letnie musiały zostać zaprezentowane na trójkącie przed komisją z Polskiego Związku Hodowców Koni. Oceniano je za typ, pokrój, ruch w stępie i kłusie oraz kondycję i pielęgnację. Jest to jeden z etapów MPMK. Tą rywalizację wygrała arabska klacz Pethra (Esculap – Pilawa/Major), hod. Mariusz Pustuła - AlMar Arabians. Konie wróciły do stajni, a jeźdźcy udali się na wieczorną odprawę, w czasie której sędzia główny Eulalia Michalik ogłosiła godziny startów, a Marek Tul omówił trasy. Na pochwałę zasługują uczestnicy zawodów towarzyskich, którzy stawili się na odprawie i w skupieniu słuchali informacji, których udzielała im komisja sędziowska. O miłą atmosferę tego wieczoru zadbali organizatorzy, każdy zawodnik otrzymał talon na ciepły posiłek z grilla, a dodatkowo na stołach pojawiło się ciasto i kanapki przygotowane przez lokalne gospodynie.

 

 

Sobotni poranek przywitał wszystkich mgłą i chłodem, ale była to jedynie malownicza zapowiedź wspaniałego dnia. Pierwsza startowała samotnie o 8:15 para Ryszard Zieliński i arabski sześciolatek Meritus (FS Bengali - Mantylka/Wigor). Z uśmiechem na twarzy szybko zniknęli we mgle. Mieli do pokonania dystans 85 km (klasa N). Następnie startowały konie i jeźdźcy biorący udział w ZO klasy N, także na dystansie 85 km. Po nich na trasę wyruszyły pary startujące w klasie P (55km), a ostatnie starty to zawodnicy klasy L – dystans 32,5km.  Łącznie wystartowało 36 koni i jeźdźców. Tak liczna grupa jest wielkim sukcesem organizatorów.

 

 

Zawodnicy w zależności o dystansu, na jakim rywalizowali, pokonywali określone trasy, które wcześniej zostały wytyczone przez Marka Tula i Ryszarda Rabieja. Przygotowano trzy pętle: żółta – 12,5 km, niebieska – 20 km, czerwona – 30 km. Miejsca, gdzie zawodnicy musieli przekroczyć drogi asfaltowe, zabezpieczali strażacy z OSP Kocury-Malichów oraz OSP Szemrowice. Na trasach obecni byli komisarze: Katarzyna Wilk-Łabanowska, Natalia Łuczak oraz Ewa Grabowska. Ok. godziny 13:00 pierwsze pary kończyły swoje przejazdy. Na bramce weterynaryjnej panowała miła i koleżeńska atmosfera. Zdecydowana większość koni przeszła kontrolę weterynaryjną bez najmniejszych problemów. Tylko dwa wierzchowce zostały wyeliminowane za ruch na bramce końcowej. To dowód na bardzo dobre przygotowanie koni do zawodów oraz dobrą jakość podłoża na trasach.

 

 

 

Po krótkiej przerwie odbyło się ogłoszenie wyników oraz wręczenie pucharów i nagród. Pierwsze miejsce w MPMK w kategorii konie 6-letnie zajęli Ryszard Zieliński i gniady Meritus (FS Bengali – Mantylka/Wigor) reprezentujący KJ Interpolo. W kategorii koni 5-letnich na pierwszym miejscu uplasowała się para Wojciech Heliasz i siwy Akwastar (Ekstern – Akwarela/Eukaliptus) ze Stajni Brodowo. Tuż za nimi byli Katarzyna Cichoń i Alandar (Moshh – Al-Ada/Wermut) z SJ LKS Hejnał Krzyszkowice. Trzecie miejsce należało do Agnieszki Markowskiej i klaczy Kohorta (El-Vis – Kordula/Ostragon), które reprezentowały KJ Endurance Team Koczek. Wśród 4-letnich koni na wynik wpływała ocena komisji hodowlanej oraz wyniki uzyskane w czasie rajdu. Mistrzem Polski koni 4-letnich została Pethra (Eskulap - Pilawa/Major) dosiadana przez Mariusza Pustułę z SJ LKS Hejnał Krzyszkowice. Drugie miejsce zajęli Barbara Rygoł i wałach El-Mahdi (Fedain – El-Madżilis/Piaff) reprezentujący LKJ Solec Bieruń. Na trzecim miejscu uplasowali się Danuta Konończuk i ogier Akwadar (Drabant – Akwaforta/Ganges).

 

 

W konkursach zawodów ogólnopolskich w klasie N, pierwsi byli Aleksandra Pustuła na ogierze Elegir (Esculap - Eureka/Pesal) z SJ LKS Hejnał Krzyszkowice, dla których nagrodę ufundowała i wręczyła Burmistrz Dobrodzienia Pani Róża Koźlik. Drugie miejsce wywalczyła Natalia Palczak i Dżinnis (Eton - Dominacja/Ganges) z KJ Leśny, a trzecie Żaneta Kraus – Kroschel i Modelina (PS Pacos - Mira/Sarmata) z KJ Leśny. W klasie P (55km) triumfowali Magdalena Szczygieł i Gent (Samsheik - Gryzetka/Wojsław) z KJ Interpolo, a drugie miejsce zajęli Rafał Płatek i Amor Amor (Nougatin - Aurore/Proszek) także z KJ Interpolo. Na dystansie 32,5 km (klasa L) najlepsi byli Aneta Chrząstek- Szyc i Deuron (Europejczyk - Daisy/Wojsław) z KJ Champion, na drugiej pozycji uplasowała się para Andrzej Sójka i Schedan (Ostragon - Sisi/Angor) z KJ Leśny.

 

W zawodach towarzyskich mieli okazję wykazać się jeźdźcy z gminy Dobrodzień i okolic. Zwycięzcami została para Maciej Gębski i klacz Ilona, tuż za nimi byli Dariusz Król i wałach Piorun. Obie pary na co dzień podtrzymują tradycje ułańskie. Trzecie miejsce należało do Katarzyny Cierpioł i kasztanowego wałacha Galicjusz, który jest własnością mieszkanki Ligoty Dobrodzieńskiej – Beaty Dombek. Należy jednak podkreślić, że nasza gmina miała czterech reprezentantów: Wiktoria Pryszcz i wałach Heros (Rancho Tamiza Kolejka), Karolina Szadach i wałach Lanos (Stajnia Bzinica Nowa), Beata Dombek i klacz Polinezja, Katarzyna Cierpioł i wałach Galicjusz. Wszyscy zajęli miejsca w pierwszej dziewiątce. Jest to wspaniały rezultat, ponieważ dla wszystkich koni i jeźdźców był to debiut w sportowych rajdach konnych. Zawodnicy i konie poradzili sobie doskonale na trasie. Dobrze zorganizowali serwis dla swoich wierzchowców. Najmłodszą zawodniczką z gminy była Wiktoria Pryszcz na Herosie, która bezpiecznie dotarła do mety w towarzystwie Karoliny Szadach i Lanosa. Organizatorzy są dumni, że dla amatorów nie wynik końcowy był najważniejszy, lecz koleżeńska atmosfera i bezpieczeństwo jeźdźców i koni. Wyróżnić należy także Stajnię Dera z gminy Kluczbork, która wystąpiła w najliczniejszej reprezentacji, bo aż 9 koni ! Łącznie w zawodach towarzyskich rywalizowało 16 par. Ten fakt dowodzi, że jeździectwo na Opolszczyźnie jest popularne, a takich imprez powinno być więcej.

 

 

Po dekoracji rozpoczęła się część pokazowa. Przed publicznością zaprezentowały się konie rasy śląskiej w zaprzęgu Pana Piotra Pisarskiego i Sebastiana Kwoczały z Poręby (gmina Leśnica). Panowie udostępnili przejażdżki bryczką publiczności, co było dużą atrakcją zwłaszcza dla najmłodszych.

 

 

W czasie całego sobotniego popołudnia na dzieci czekały kucyki z Rancho Tamiza (Kolejka).

 

Pokaz kłusaków francuskich w sulkach w wykonaniu Pana Jerzego Mazura i Pawła Myśliwczyka z KJ Panoptikum Bąków – Brzezinka (gmina Kluczbork) wzbudził duże emocje. Klacze Rapshodia i Siblis na co dzień ścigają się na wszystkich torach wyścigów konnych w Polsce (Wrocław, Warszawa, Sopot) osiągając bardzo dobre wyniki.

 

Po pokazie, wszyscy chętni mogli odbyć przejażdżkę w sulce treningowej z panami Jerzym lub Pawłem. Na zakończenie dnia niesamowity pokaz wykonała Lubelska grupa kaskaderów konnych "SPAW".

 

Skoki bez ogłowia, skoki przez ogień, szarża z lancą i szablą, to tylko nieliczne z wykonanych dla publiczności atrakcji. Grupa otrzymała gromkie owacje. A całej części pokazowej towarzyszył i przygrywał zespół "WICHAJSTER" z Tarnowskich Gór.

 

W gminie Dobrodzień były to pierwsze zawody rajdowe. Miejmy nadzieję, że nie ostatnie, ponieważ zawodnicy, sędziowie i komisja weterynaryjna oceniły organizację doskonale. Dzięki integracji i zaangażowaniu całej lokalnej społeczności atmosfera w trakcie zawodów była niesamowita. Miłośnicy koni z okolicy uświetnili ten dzień prezentacją swoich koni i ich umiejętności, co sprawiło, że ten dzień stał się "świętem konia" w naszej gminie.

 

 

 

 

Organizatorzy pragną podziękować za wsparcie sponsorom:

  • KREBER Maszyny Budowlane
  • DOKTORVOLT
  • Meble PYKA
  • FATRO Polska
  • GlobalWet
  • ProLinen
  • Meble Półtorak
  • ZILCO Polska
  • B.Pro Invest
  • Kwiaciarnia i Ośrodek Jeździecki "Zielona Łąka"
  • Centrum ogrodnicze "Pracuś"
  • Firma Remontowo-Budowlana Norbert Lempa
  • WERMIX Wojciech Werner

 

Zawody odbyły się pod patronatem Burmistrza Dobrodzienia, LGD "Kraina Dinozaurów" i Stowarzyszenie Wsi Kocury – Malichów "Brzozowa Dolina"

 

 

Tekst: Aleksandra Matusz-Łukawska

 

Zdjęcia: Karolina Tul